Niedzielna Analiza Techniczna

Miniony tydzień był dla rodzimego rynku akcji względnie udany. Flagowy indeks naszej giełdy wzrósł o 59,93 pkt., czyli o 2,77%, natomiast kontrakty terminowe na WIG20 zyskały 64 pkt., co przekłada się na 3% wzrost. Przyjemna odmiana w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, czy utrzyma się ona dłużej? Zapraszam do lektury!

Na początek przyjrzyjmy się rynkowi bazowemu. Rzućmy zatem okiem na wykres indeksu WIG20.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest skuteczna obrona wsparcia, które zlokalizowane jest na poziomie 2140 pkt. W ostatnich miesiącach już kilkukrotnie ta bariera ratowała warszawskim bykom skórę. Kolejnym pozytywnym akcentem było przebicie się ponad okrągłą wartości 2200 pkt. oraz skuteczna jej obrona. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że mamy dobry podkład pod pozytywny rozwój wypadków w najbliższych kilku dniach.

Z punktu widzenia analizy technicznej, zeszłotygodniowe zachowanie rynku otworzyło mu drogę w kierunku okrągłej wartości 2300 pkt., gdzie powinna się stoczyć kolejna solidna batalia. Z drugiej strony, najbliższym wsparciem jest wspomniany poziom 2200 pkt. Zejście poniżej tej bariery otworzy niedźwiedziom drogę w kierunku przynajmniej 2140 pkt.

Sprawdźmy teraz, jak rozwijała się sytuacja na rynku terminowym.

W tym przypadku sytuacja wygląda nieco bardziej optymistycznie. Po pierwsze rynek zleciał nieco mniej, gdyż do poziomu 2150 pkt. i tam też skutecznie się obronił. Następnie przebił się ponad barierę 2200 pkt. i sprawia wrażenie, jakby łapał oddech przed kolejnym mocnym uderzeniem w kierunku północnym. Najbliższym oporem, który może napsuć bykom trochę krwi jest 2300 pkt. Jego sforsowanie powinno przyspieszyć marsz w kierunku nawet psychologicznej wartości 2500 pkt. Z kolei nagły zwrot i przebicie się poniżej 2150 pkt. może zdusić popyt aż do psychologicznych 2000 pkt.

Tagi:,

Comments are closed.