Puls rynku

Bezrobocie rośnie

Opublikowano gru 3, 2018 w kategorii Puls rynku

Stopa bezrobocia wyniosła w Polsce w III kwartale 3,8 proc. wobec 3,6 proc. w II kwartale. To pierwszy wzrost bezrobocia wg BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) od I kwartału 2015 r., czyli od ponad trzech lat. Jednak wtedy liczba bezrobotnych była ponad dwa razy większa.

PMI w dół

Opublikowano gru 3, 2018 w kategorii Puls rynku

Indeks PMI opisujący koniunkturę w sektorze przemysłowym spadł w listopadzie w Niemczech z 52,2 pkt. do 51,6 pkt. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik utrzyma się na poziomie 52,2 pkt. Z kolei PMI dla sektora usług obniżył się z 54,7 pkt. do 53,3 pkt., podczas gdy prognozy mówiły jedynie o spadku do 54,5 pkt. Odczyt indeksu powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie w sektorze.

Produkcja przemysłowa w górę

Opublikowano gru 3, 2018 w kategorii Puls rynku

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w październiku o 7,4 proc. Analitycy spodziewali się dynamiki na poziomie 6,7 proc. W ujęciu miesięcznym produkcja zwiększyła się o 9,9 proc. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wynik okazał się znacznie niższy, gdyż 5 proc.

Niemcy: Indeks Ifo najniższy od marca 2010 roku

Opublikowano wrz 13, 2013 w kategorii Puls rynku

We wrześniu indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców spadł do 101,4 pkt. z 102,3 pkt. miesiąc wcześniej. Jest to najniższy poziom od marca 2010 roku i piąty kolejny miesiąc spadku. Dane kompletnie zaskoczyły analityków, gdyż spodziewali się oni wzrostu wskaźnika do 102,5 pkt.

Indeks Ifo, a właściwie indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo (Ifo Business Climate), publikowany jest od 1991 r. przez Institut für Wirtschaftsforschung z siedzibą w Monachium. Powstaje on na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród około 7 tys. niemieckich przedsiębiorców z sektora przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu hurtowego i detalicznego. Oceniają oni bieżącą koniunkturę oraz oczekiwaną jej zmianę w najbliższych sześciu miesiącach.